Award winners 2016

Award winners 2016

All award winners 2016

 

CineMerit Award

Ellen Burstyn, actress

 

ARRI/OSRAM Award

Winner: THE SALESMAN (Director: Asghar Farhadi)

Honorary mention: RABIN THE LAST DAY (Director: Amos Gitai)

 

CineVision Award

Winner: DIVINES (Director: Houda Benyamina)

Honorary mention: BELLA E PERDUTA (Director: Pietro Marcello)

 

German Cinema New Talent Award

Director: Florian Eichinger für DIE HÄNDE MEINER MUTTER

Producer: Jana Raschke and Igor Dovgal for HAUS OHNE DACH

Screenplay: Mareille Klein for DINKY SINKY

Actor: Andreas Döhler for DIE HÄNDE MEINER MUTTER

Special Mention: BEAT BEAT HEART & DIE REISE MIT VATER

 

Bernd Burgemeister TV Movie Award

DIE DASSLERS - PIONIERE, BRÜDER UND RIVALEN
Director: Cyrill Boss, Philipp Stennert
Screenplay: Christoph Silber
TV Station: ARD Degeto
Editor: Claudia Luzius, Sascha Schwingel - ARD Degeto

 

Sophie Opel Award

1. Place: INTEGRATION by David Helmut

2. Place: NUMMER 98 by Bernhard Wenger

3. Place: MOONJOURNEY by Chiara Grabmayr

 

Bayern 2 and SZ Audience Award

NUR WIR DREI GEMEINSAM (Director: Kheiron)

 

Kinderfilmfest Audience Award

AUF AUGENHÖHE (Director: Evi Goldbrunner and Joachim Dollhopf)

 

Fipresci Prize

DINKY SINKY (Director: Mareille Klein)

 

One Future Prize

Winner: EINE UNERHÖRTE FRAU (Director: Hans Steinbichler)

Honorary mention: LO AND BEHOLD, REVERIES OF THE CONNECTED WORLD (Director: Werner Herzog) &  DIE REISE MIT VATER (Director: Anca M. Lăzărescu)

One Future Special Prize: Prof. Heiner Stadler, Vice president of Hochschule für Fernsehen und Film München (HFF), for his work as a documentary filmmaker and teacher

 

The German Cinema Award for Peace - The Bridge

International Main Prize: A WAR (Director: Tobias Lindholm)

National Main Prize:  NEBEL IM AUGUST (Director: Kai Wessel)

New Talent Prize: MUSTANG (Director: Deniz Gamze Ergüven)

Actor Prize: Burghard Klaußner for DER STAAT GEGEN FRITZ BAUER 

Special Prize: FUOCOAMMARE (Director: Gianfranco Rosi)

 

Children Media Prize "White Elephant"

Best Film (Cinema):  KÖNIG LAURIN (Sparkling Pictures/ BR; Producer Felix von Poser)

Best Young Actress: Lynn Dortschack for ENTE GUT! MÄDCHEN ALLEIN ZU HAUS (Kevin Lee Film, MDR, BR, Kika)

Best TV Series: DER KLEINE DRACHE KOKOSNUSS (Caligari Film- und Fernsehproduktion/ ZDF; Producer Gabriele M. Walther)

Best App: "Freggers Play" (SPiN AG; Producer Fabian Rott)

Best Game: "Shift Happens" (Klonk; Producer Robin Kocaurek)

Audience Award:
First to sixth Grade:
1. Prize: "Kindern einfach erklärt… Wirtschaft" - Jules Verne Campus Gymnasium München
2. Prize: "Mysochromatophobie" - Johann-Philipp-von-Schönborn-Gymnasium Münnerstadt

Seventh Grade and up:
1. Prize: "Macbeth: Banquet Scene"- Dom Gymnasium Freising
2. Prize:"Die Schokoladenformel" - Gymnasium Veitshöchheim

 

Shocking Shorts Award

PISTENZAUBER (Director: Korbinian Dufter)

 

Fritz Gerlich Prize

FANNYS REISE (Director: Lola Doillon)

 

Transmedia Prize

1. Place: "Follow the Child" by Marcus Pfeil, film / TV, moving images - online, text - online, live
2. Place: "Naunynstraße 65" by Daniel Huhn, moving images - online, text - online, app - mobil, virtual installation
3. Place: "Du Deutscher" by Caroline Schaper, moving images - online, social media communication